13.12.2010 03:49

Na Hruboskalsku přibývají nové zvoničky

Radvánovice – V sobotu na svátek sv. Jiří l.p.2010 se odpoledne rozezněl bronzový zvonek na počest rekonstrukce sloupové zvoničky. Rozhoupala ho dlouholetá zvonice Miloslava Tajmrová. Slavnostní událost řídila poblíž areálu Šťastná země starostka obce Karlovice Vlasta Špačková . Mezi hosty byly například paní Valerie Karoušková a Nejeschlebová. Předchozí sloupová zvonička na vysoké betonové noze stála v těsném sousedství křížku, nejstarší památky Radvánovic. Tvůrcem lidové památky byl roku 1840 známý kameník Jan Zeman ze Žernova. Při restaurování památky v roce 1993 vyslovili odborníci názor, že by stará zvonička měla být přemístěna jinam. Nevzhledná silueta rušila dojem Zemanova díla. Zvonička však historicky vždy stála v těchto místech Radvánovic. Proto se obec rozhodla rekonstruovat zvoničku v přírodním materiálu a trochu ji posunout stranou.

Borovice rostla v Mírové pod Kozákovem a na její přeměně ve zvoničku se podílelo mnoho lidí, kterým starostka ve své řeči poděkovala. Například její originální upevnění je nápadem nedávno zesnulého sochaře Jiřího Nováka z Hrubé Skály.
Potom se prvního zvonění ujala Miloslava Tajmrová, dcera bývalých dlouholetých zvoníků Bulušků na Hrubé Skále. Na závěr slavnosti dostaly květiny za tvůrce Jiřího Nováka paní Valérie Karoušková a za Romana Nejeschleba z Bělé u Turnova, manželka paní Nejeschlebová. (moh)

Obecní úřad Hrubá Skála

Doubravice 37