Hotel ŠTEKL prochází modernizací

Hrubá Skála – Statisíce korun investuje v současných dnech do modernizace vyhlášeného Hotelu ŠTEKL hoteliér Karel Zima. Přestavbou prochází sociální zařízení, a také hlavní restaurační místnost v přízemí budovy. Vše má být hotové do 1. dubna, kdy se hotel znovu otevře veřejnosti.

Karel Zima zdědil hotel po svém pradědovi Karlu ŠTEKLOVI, který na svoji dobu moderní hotel postavil na prostranství před zámkem v letech 1893 až 1895. Jeho stavitel si vzal za vzor romantický zámeček Miramare stojící na skále nad Jaderským mořem v italském Terstu.
„Jeho rodina byla slovansky hodně založená, proto ty přiléhavé nápisy na fasádě hotelu,“ říká hoteliér Zima. Karel Štekl(1847-1915) se v hruboskalském pivovaru v Podskalí vyučil sládkem, tady si namluvil Alžbětu, dceru tehdejšího hostinského Antonína Pitra. Společně odjeli do Ruska, kde Štekl dobře vařil české pivo, které z počátku i sám rozvážel na kole. Postavil v Podněstří několik pivovarů. Po revoluci r.1918 však o ně i o nejstaršího syna Karla tragicky přišel. Celkem měl s Alžbětou pět dětí, nejmladší z nich - Marie byla babičkou Karla Zimy.
Po návratu z Ruska si Štekl postavil právě vzpomínaný výstavný hotel. Podpořil i vznikající dráhu Jičín – Turnov a investoval peníze do stanice Hrubá Skála. Jeho hotelové služby a kouzelné prostředí Českého ráje přitahovaly mnoho spokojených klientů. Karel Štekl umírá na počátku I. světové války ve věku 68 roků a je pochován na zdejším lesním hřbitově.(moh)

V současné době hotel nabízí na 60 lůžek v pokojích a pohodlných apartmánech.
(Více informací v připravované práci : HRUBOSKALSKO – zajímavosti a kuriozity)

 Na snímku Karel Zima s farářem Františkem Kocmanem  a zimní pohled na Hotel ŠTEKL

 


Kontakt

Obecní úřad Hrubá Skála

Doubravice 37
511 01 Turnov


Tel.: +481 389 527

IČ: 00275751
DIČ: CZ275751
BÚ: 1263081329/0800
datová schránka: ieubdzk 

Ilustracja: herb Gmniy Kamienna Góra